Pompy ciepła


Można powiedzieć, że pompy ciepła są rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Urządzenie wymyślone po to, aby zapewnić ogrzewanie i produkcję ciepłej wody użytkowej budynku jedno i wielorodzinnego bez spalania i produkcji gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla. Pompy ciepła są doskonałą alternatywą w dobie globalnego ocieplenia, powszechnie dokuczającego smogu i zarazem sposobem na oszczędność dla właścicieli nowoczesnych domów.

Podstawą ogrzewania jest wykorzystanie ciepła z otoczenia, której olbrzymie ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, ale również wody czy powietrza. Podzespoły pompy ciepła tworzą obieg zamknięty, wewnątrz którego krąży czynnik roboczy generujący przepływ ciepła z dolnego źródła do górnego źródła czyli naszej instalacji podłogówki lub kaloryferów. Aby lepiej zrozumieć zasadę działania pompy ciepła należy zrozumieć w następujący sposób jej pracę. Zamieszczona w pompie ciepła pompka obiegowa wymusza obieg czynnika roboczego, który odbiera ciepło np. z gruntu- kolektor pionowy. Tak pozyskane ciepło przechodzi do drugiego obiegu, gdzie następuje podgrzanie. Ciecz znajdująca się z drugim obiegu paruje w bardzo niskich temperaturach i przenosi przejęte ciepło do sprężarki, gdzie pod ciśnieniem rośnie temperatura. Ciepło zostaje przekazane dalej do systemu grzewczego.

Ta konstrukcja – jak łatwo zauważyć – nie wymaga spalania żadnych paliw kopalnych. W połączeniu z dobrze ocieplonym budynkiem pompa ciepła jest w stanie w 100% zapewnić zapotrzebowanie na ciepło budynku nawet w największe mrozy. Co najciekawsze i najważniejsze pompa ciepła pracuje bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności. Zapomnij o obsłudze kotła grzewczego, czyszczeniu czy dźwiganiu opału. Ten nowy sposób ogrzewania zaspokoi potrzeby twojego domu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych.