Ogrzewanie podłogowe


Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Chętnie łączy się je z tradycyjnymi grzejnikami, ale nie jest to konieczne. Dzięki ogrzewaniu powierzchni podłogowych zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu, w przeciwieństwie do kaloryferów czy pieca, z którego ciepło zwykle ucieka ku górze.

Podłogówka może być wykorzystywana w domach ogrzewanych przez różnego rodzaju technologie, jednak najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jej z pompami ciepła. Instalacja takiego sprzętu może być kosztowna, ale to jednorazowy dodatek. Poza tym można spróbować starać się o dofinansowanie w ramach programu walki ze smogiem. Jeżeli chodzi o eksploatację to podłogówka w połączeniu z pompami ciepła jest tania i wydajna. Po paru latach koszty instalacji zaczynają się zwracać, a my możemy cieszyć się stosunkowo niezawodną, łatwą w obsłudze i przede wszystkim skuteczną technologią grzewczą przez cały rok.

Teraz kilka słów o samej technologii ogrzewania podłogowego. Do jego realizacji potrzebna jest płaska powierzchnia. Dobrze zadbać o to, żeby powierzchnie w domu na każdej kondygnacji czy na wybranej do zamontowania podłogówki były równe, bez stopni i krzywizn. To pozwoli lepiej rozprowadzić ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Warto pamiętać o tym, że przy urządzaniu wnętrza nie powinno się przykrywać meblami ani dywanami pętli grzewczych. Minusem instalacji może być to, że poniżej 5 stopni w pomieszczeniu może ulec zniszczeniu, a jej naprawa będzie bardzo kosztowna. Jeżeli jednak mówimy o stale używanym domu to groźba takiej sytuacji jest dużo mniejsza. Poza tym prawidłowo używana i konserwowana regularnie instalacja podłogowa będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego domu. W połączeniu z pompami ciepła może stanowić mądrą inwestycję na długie lata, podczas kiedy samo jej wykonanie nie jest czasochłonne, a przy dotacjach nie będzie też specjalnie kosztowne.